Complete stainless steel well pump
High quality pump with good performance because of the stainless steel impellers. Profided with non-return valve to avoid damage due to back-flow of water. Outlet : 11/2 "
Max. pressure = 5,4 bar
Performance: 2 bar 6000 litres/Hour
3 bar 4800 litres/Hour
4 bar 4300 litres/Hour
Pump is complete with 18 mtr cable and switchbox with thermal overload protector.
Motor: Nema standard
230 Volt ,50 Hz". Max fluid temperature 40' C
Protection: IP68
High quality pump with good performance because of the stainless steel impellers. Profided with non-return valve to avoid damage due to back-flow of water. Outlet : 11/2 "
Max. pressure = 5,4 bar
Performance: 2 bar 6000 litres/Hour
3 bar 4800 litres/Hour
4 bar 4300 litres/Hour
Pump is complete with 18 mtr cable and switchbox with thermal overload protector.
Motor: Nema standard
230 Volt ,50 Hz". Max fluid temperature 40' C
Protection: IP68
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 970 mm |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 19.00 kg |