Lifting strap 4000kg 6mtr
This Lifting Strap from Torso is an essential tool for any heavy-duty lifting job.
4-ton webbing sling from Torso with a length of 6 meters, is designed to provide maximum strength and durability.
Made from high-quality polyester material, ensuring that it can handle even the toughest of lifting tasks.
Specifications
| Lifting capacity | 4000 kg |
| Safety factor | 7:1 |
| Total length | 6m |
| Material | 100% polyester |
| Width of the lashing | 120 mm |
Product Dimensions
| Length | 520 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 4.1 kg |
Package Dimensions
| Length | 520 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 0.00 kg |