The AirPro air service unit is a reliable solution designed to improve the efficiency, lifespan, and performance of pneumatic systems and air tools.
- Effortless quick release system simplifies installation and maintenance for seamless operation.
- Pressure range form 0 to 15.5 bar, making this air treatment set suitable for use with most common compressors.
- Extended air management combination of filtration, pressure regulation, and lubrication for better performance of the pneumatic system.
- Precision pressure regulation delivers accurate pressure control to meet specific system requirements.
- Extended equipment lifespan reduces wear and tear by providing clean, lubricated air.
Specifications
| Material | Aluminium |
| Air connection | 1/2" |
| Thread type | BSP |
| Filter element | 5 µm |
| Temperature range | 5°C to +60°C |
| Pressure range | 0 ~ 15.5 Bar |
| Air flow max. | 3100 L/min |
| Drain capacity | 0.06 L |
| Oil capacity | 0.085 L |
| Recommended lubricants | OLB32 |
Product Dimensions
| Length | 115 mm |
|---|---|
| Width | 53 mm |
| Height | 238 mm |
| Weight | 1.46 kg |
Package Dimensions
| Length | 120 mm |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Height | 78 mm |
| Weight | 1.70 kg |