Automatic air hose reel / hose reel / wall reel
This professional Blubird air reel is very suitable for all kinds of different compressed air applications. The hose is adjustable to different lengths and rolls up automatically thanks to the hose conduction system. The solid and sturdy hose holder can be mounted on the wall, floor and ceiling.
Specifications
| Outer diameter | 16 mm |
| Inner hose diameter | 10 mm |
| Fittings | 1/4" NPT external thread |
| Working pressure max. | 20 Bar |
| Hose length | 20 m |
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 18.4 kg |
Package Dimensions
| Length | 430 mm |
|---|---|
| Width | 215 mm |
| Height | 480 mm |
| Weight | 19.40 kg |