Tool cabinet / workshop cabinet
This base cabinet contains two mounting options and two openings for oil, grease, power or air reels. The bottom frame is equipped with adjustable feet so that the cabinet can easily be placed level. The base cabinet can be combined with other modules from the EXPERT series and is part of the following modules:
- BGMODD
Thanks to the deep cabinet space, no additional adapter plate is required to mount most types of reels in the cabinet. The cabinet offers space for two reels.
Product Dimensions
| Length | 530 mm |
|---|---|
| Width | 620 mm |
| Height | 858 mm |
| Weight | 23.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 630 mm |
| Height | 868 mm |
| Weight | 24.00 kg |



