Tool cabinet / workshop cabinet
This base cabinet consists of a waste bin that can be closed with a cylinder lock, a shelf including paper holder and a door underneath that can be closed with a cylinder lock. The bottom frame is equipped with adjustable feet so that the cabinet can be placed on a flat surface without any problems. The base cabinet can be combined with other modules from the EXPERT series and is part of the following modules:
- BGMOD1 and BGMOD4
- BGMODA, BGMODD and BGMODI
Product Dimensions
| Length | 530 mm |
|---|---|
| Width | 620 mm |
| Height | 858 mm |
| Weight | 27.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 630 mm |
| Height | 868 mm |
| Weight | 28.00 kg |



