Set of 4 protective clamps for alloy wheels suitable for clamping alu wheels without damaging them on your truck tyre changer BL302, BL303 and BL303LA. This adapterkit is designed to be mounted on the inner ring of the tyre changer’s clamping jaws in order to clamp up smallest diameter range of the truck changer's capacity.
Product Dimensions
| Length | 215 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 3.6 kg |
Package Dimensions
| Length | 220 mm |
|---|---|
| Width | 165 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 3.70 kg |