BluSeal water hose reel is an ultimate combination of powder-coated steel construction retractable hose reel with 12 point ratchet locking mechanism. Comes with the lightest, strongest and most flexible BluSeal water hose.
Water hose features:
- 12 point ratchet system which helps lock out the hose at shorter lengths
- Can also be mounted on wall, ceiling or floor, trucks and trailers
- Specialised internal system reduces the spring vibration, enables quitter operations & extends the life of spring
- Includes 2 mtr lead-in hose
- Heavy duty 1.2 mm powder coated steel construction
Hose Features:
- 100% rubber construction
- 40% lighter water hose than standard rubber water hose
- 3/4″ GHT plated brass fittings
- High strength polyester woven braided reinforcement
- 35 Bar minimum burst pressure
- Works with hot water up to 100°C
- Maintains integrity under extreme weather conditions
- Flexibility from -45°C to 87°C
- Ozone resistant
- Abrasion resistant
- Kink resistant
- 4 finger grip bend restrictor for better use & easier control over the hose.
Specifications
| Inner hose diameter | 16 mm |
| Fittings | outlet 3/4" M-GHT x 3/4" F-GHT with quick connection |
| Burst pressure min. | 35 Bar |
| Temperature range | -45°C to +87°C |
| Working pressure max. | 10 Bar |
| Braiding | Polyester |
| Material | Rubber |
| Hose length | 15 m |
| Hot water flexibility | 100°C |
| Lead-in hose | 2 m |
Product Dimensions
| Length | 530 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 525 mm |
| Weight | 20.6 kg |
Package Dimensions
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 530 mm |
| Height | 580 mm |
| Weight | 22.00 kg |