Chain hoist
These robust Torso chain hoists are ideal for lifting operations. Using the light chain its easy to lift vertically. The chain hoists are supplied with a heavy load chain and both hooks (below and above) are provided with a safety valve.
Technical specifications:
capacity = 1 ton
lifting height = 3m
max. distance between hooks = 3,35m
load chain = 6 x 30mm grade 80
load chain length = 3m
operating chain = 5 x 32mm
operating chain length = 2 x 2,75m
Product Dimensions
| Length | 158 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 340 mm |
| Weight | 10.7 kg |
Package Dimensions
| Length | 230 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 11.53 kg |