This ZionAir long grinder on air has a long handle, making the machine suitable for hard-to-reach places.
The grinding tool is used for grinding pipes, bolts and nuts, among other things.
Specifications:
disc diameter = 76mm
free speed = 18000rpm
average air consumption = 85L/min
air inlet = 1/4" (male connector included)
working pressure = 6,3 bar
The specified air consumption is indicated at a pressure of 6,3 bar.
The air output at compressors is measured at ambient pressure, so these 2 values cannot be compared with each other.
If you need advise, consult one of our experts.
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 0.8 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 300 mm |
| Package Width | 90 mm |
| Package Height | 70 mm |
| Package Weight | 0.94 Kg |