This ZionAir pneumatic die grinder is mainly used for sanding and polishing, finishing edges and removing rust.
This mini model die grinder has a short axis, is easy to hold and therefore easy to use.
Specifications:
drill diameter = 6mm
free speed = 25000rpm
average air consumption = 121L/min
air inlet = 1/4" (male connector included)
working pressure = 6,3 bar
The specified air consumption is indicated at a pressure of 6,3 bar.
The air output at compressors is measured at ambient pressure, so these 2 values cannot be compared with each other.
If you need advise, consult one of our experts.
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 0.4 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 140 mm |
| Package Width | 60 mm |
| Package Height | 50 mm |
| Package Weight | 0.53 Kg |