This ZionAir pneumatic die grinder is mainly used for sanding and polishing, finishing edges and removing rust.
This long model die grinder has a extended axis, making the grinder suitable for deeper and narrower places.
Specifications:
drill diameter = 6mm
free speed = 25000rpm
average air consumption = 85L/min
air inlet = 1/4" (male connector included)
working pressure = 6,3 bar
The specified air consumption is indicated at a pressure of 6,3 bar.
The air output at compressors is measured at ambient pressure, so these 2 values cannot be compared with each other.
If you need advise, consult one of our experts.
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 0.7 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 270 mm |
| Package Width | 65 mm |
| Package Height | 50 mm |
| Package Weight | 0.83 Kg |