Hydraulic hand pump
Hydraulic operated pump to drive crimping head, cutting heads and punching head. Including 2M high pressure hose and couple plug.
- max. output pressure: low pressure = 20 bar / 2MPa
high pressure = 700 bar / 70MPa
- output of the oil: low pressure = 13cc / 13ml
high pressure = 2.3cc / 2.3ml
- capacity of the oil = 2000ml
Product Dimensions
| Length | 510 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 12.25 kg |
Package Dimensions
| Length | 770 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 250 mm |
| Weight | 14.00 kg |