Compressor pump
The Zion-Air CPP line consists of solid cast iron valve controlled pumps.
Due to its low speed and V/W shape the pumps are ideal for installation in silent cabinets.
Note: The pump is supplied without pulley. These can be purchased separately.
- pump for CP40S12 silent compressor
- number of cylinders = 3
- pump construction = W 2 stage
- air pressure = 12,5bar
- air flow = 400 L/min
- speed = 850rpm
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 630 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 650 mm |
| Weight | 32.00 kg |