Power cable reel
Easy to use. Cable retracts automatically and has an optional position lock. The reel is equipped with 15m 3 x 2,5mm2 cable and 1m connecting cable.
The reel is pivotable by 180 degrees and extra safe to use due to its automatic brake.
This is a H07RN-F power cable type 3G 2,5mm2.
cable length = 15m / 1m
rubber cable diameter = 3x2,5mm2
AC250V / 15A / 50Hz
Specifications
| Isolation class | IP42 |
Product Dimensions
| Length | 325 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 6.5 kg |
Package Dimensions
| Length | 350 mm |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Height | 325 mm |
| Weight | 8.06 kg |