Hydraulic cilinder double action
200bar model that is designed to withstand shock loads up to 400bar
bore = 1,5'' / 38,1mm
stroke = 18'' / 457,2mm
max. push load = 2408kg
max. pull load = 1337,8kg
shaft = 1'' / 25,4mm
retracted length = 26'' / 660,4mm
Product Dimensions
| Length | 660 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 6.4 kg |
Package Dimensions
| Length | 750 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 6.60 kg |