Impact Socket 1'' 95mm
The XPTools' Impact Socket is made of high-quality Chrome-molybdeen steel, this socket is impact resistant and holds up against wear and tear. It is perfect for use with an impact wrench, making it an ideal tool for any garage or workshop.
Specifications
| Size | 95mm |
| Connection drive | 1" |
| Length | 113 mm |
| Thickness | 16.9mm |
| Material | CrMo |
Product Dimensions
| Length | 130 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 113 mm |
| Weight | 5.1 kg |
Package Dimensions
| Length | 140 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 5.20 kg |