This Mammuth truck jack lifts heavy vehicles quickly and effortlessly. The pneumatic operation enables fast and strain-free use, making it ideal for workshops that service commercial vehicles, trucks, or agricultural machinery.
- Lifting height 771 mm: Suitable for vehicles with high ground clearance.
- 3-position handle: Adjust the handle to three different positions.
- Controlled lowering speed: Ensures a safe and controlled descent.
- Dead man’s control: Automatically shuts off when the control is released.
-
Includes 2 height adapters: Delivered with two adapters of 45 mm and 100 mm.
Specifications
| Material | Steel |
| Lifting capacity | 30 ton |
| Lifting height min. | 360 mm |
| Lifting height max. | 771 mm |
| Platform dimensions | ø84 mm |
| Handle length | 1370 mm |
| Wheel material | Rubber/steel |
| Wheel diameter | ø208 mm |
| Working air pressure | 9 - 12 bar |
| Air consumption | 300 L/min |
| Air connection | 1/4" BSP |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Oil type | OHCH15V |
Product Dimensions
| Length | 840 mm |
|---|---|
| Width | 294 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 110.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 370 mm |
|---|---|
| Width | 1,390 mm |
| Height | 610 mm |
| Weight | 112.00 kg |