Accessories for tapping machines
Ideal for threading external thread on various materials such as steel.
External threading die holder made from HSS steel.
Features:
- high quality and durable
- manufactured from HSS steel offering reliability and corrosion resistance
- size dies M10
- diecast die holder
- ISO standard
- connection GT12
Product Dimensions
| Length | 39 mm |
|---|---|
| Width | 39 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 0.18 kg |
Package Dimensions
| Length | 44 mm |
|---|---|
| Width | 44 mm |
| Height | 73 mm |
| Weight | 0.20 kg |