Accessories for tapping machines
This die holder is suitable for thread sizes ranging from M22 to M24 to accommodate for a range of applications.
Ideal for coarse threading various materials such as steel.
Features:
- high quality and durable
- manufactured from HSS steel offering reliability and corrosion resistance
- size dies M22 - M24
- diecast die holder
- ISO standard
- connection GT24
Product Dimensions
| Length | 71 mm |
|---|---|
| Width | 71 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 1.47 kg |
Package Dimensions
| Length | 73 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 1.53 kg |