[IAG06V18] Fluxon cordless die grinder Body
Tools / Power tools / Cordless grinding tools Brand: Fluxon Fluxon
Product Code: IAG06V18
EAN: 8720028143306
Availability: Available
  • Engine type
  • Shaft diameter
  • No-load speed
  • Number of speeds
  • Battery type
  • LED type
  • Power
  • Voltage
  • Current
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • Brushless motor
  • Variable speed control
  • Anti-slip soft grip
  • Overload protection
  • COB LED work light
The anti-slip soft grip ensures comfortable handling and precise control. The COB LED work light illuminates the workspace brightly and evenly, ensuring good visibility even in dark areas. The 6 mm spindle allows easy use of standard grinding stones and accessories.
Key features:
  • Brushless motor
Efficient, powerful and low-maintenance.
  • Variable speed control
Precise adjustment to the material.
  • Anti-slip soft grip
Ensures comfortable and secure handling.
  • Overload protection
Protects motor and user.
  • COB LED work light,
Ensures clear visibility on the work surface.
Specifications
Engine type Brushless
Shaft diameter 6 mm
No-load speed RPM 3000 - 23000
Number of speeds 6
Battery type lithium-ion
LED type COB LED light
Power 1000W
Voltage 18V
Current 50A
Product Dimensions
Length 400 mm
Width 75 mm
Height 105 mm
Weight 1.47 kg
Package Dimensions
Length 510 mm
Width 110 mm
Height 85 mm