The Fluxon battery is equipped with a Battery Management System (BMS) that optimizes performance, provides protection against overcharging, and extends battery life. The flame-retardant housing increases safety during use and charging.
Key features:
-
Battery Management System
Optimizes performance, prevents overcharging and extends battery life.
-
Flame-retardant housing
Increases safety during storage, use and charging.
-
Battery indicator
Shows the current charge level of the battery.
Specifications
| Voltage | 16V |
| Capacity | 2.0Ah |
| Battery energy | 33.6 Wh |
| Battery type | lithium-ion |
Product Dimensions
| Length | 53 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 0.23 kg |
Package Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 0.25 kg |