[MCH100200A] Mammuth aluminium hydraulic cylinder 100 ton stroke 200 mm
Shop equipment / Hydraulic tools / Cylinders Brand: Mammuth Mammuth
Product Code: MCH100200A
EAN: 8720028141524
Availability: Available
  • Capacity
  • Stroke
  • Working pressure max.
  • Oil capacity
  • Effective pressure area
  • Cylinder bore
  • Plunger diameter
  • Saddle diameter
  • Hydraulic connection
  • Material
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • Capacity 100 ton
  • Stroke length of 200 mm
  • Lightweight aluminium housing
  • Side handles
  • Hydraulic coupling with 3/8" connection
The Mammuth aluminium hydraulic cylinder is suitable for work where high compressive force is required. With a capacity of 100 ton and a stroke length of 200 mm, this hydraulic jack can be used for assembly, disassembly and alignment work where both force and stroke length are important.
Key features:
  • Capacity 100 ton
For work where high compressive force is required.
  • Stroke length of 200 mm
Suitable for applications where extra stroke length is required.
Limits the dead weight and provides protection against corrosion.
  • Side handles
Makes lifting and moving the cylinder easier.
For connection to a hydraulic pump.
Specifications
Stroke 200 mm
Working pressure max. 700 bar
Oil capacity 2.863 L
Effective pressure area 143.1 cm²
Cylinder bore 135 mm
Plunger diameter 112 mm
Saddle diameter 92 mm
Hydraulic connection 3/8" quick coupler
Material Aluminium
Product Dimensions
Length 250 mm
Width 285 mm
Height 370 mm
Weight 28.0 kg
Package Dimensions
Length 300 mm
Width 300 mm
Height 480 mm