[MPC300100] Cylinder 300 ton stroke 100mm
Lifting and hoisting tools / Hydraulic tools / Cylinders Brand: Mammuth Mammuth
Product Code: MPC300100
EAN: 8720028076932
Availability: Sold Out
Expected back in stock: 1 - 3 weeks
  • Packaging
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
  • output = 300 ton
  • stroke = 100mm
  • effective area = 415,3cm^2
  • oil capacity = 4,153 L
  • height of product = 233mm
  • extended height = 333mm
  • outside diameter = 287mm
  • bore diameter = 230mm
  • plunger diameter = 210mm
  • thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 25,7
  • saddle protrusion form plgr = 31mm
  • saddle is removable
  • max. pressure = 700bar
Product Dimensions
Length 360 mm
Width 350 mm
Height 235 mm
Weight 101.0 kg
Package Dimensions
Length 380 mm
Width 370 mm
Height 370 mm