Impact Socket 1'' 30mm
The XPTools' Impact Socket is made of high-quality Chrome-molybdeen steel, this socket is impact resistant and holds up against wear and tear. It is perfect for use with an impact wrench, making it an ideal tool for any garage or workshop.
Specifications
| Size | 30mm |
| Connection drive | 1" |
| Length | 90mm |
| Thickness | 9.4mm |
| Material | CrMo |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 50 mm |
| Product Width | 50 mm |
| Product Height | 90 mm |
| Product Weight | 0.93 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 55 mm |
| Package Width | 55 mm |
| Package Height | 95 mm |
| Package Weight | 0.95 Kg |