Protractor wrench / rotational angle gauge
This torque angle gauge is suitable for retightening of cylinder head bolts, among other things, under a certain number of degrees after tightening at a set moment.
The protractor wrench can be used with a torque wrench, ratchet or socket wrench. The scale is clearly legible.
Fixed with the clamping screw and adjustable locking pin.
1/2" internal and external
360 degrees, series in 2 degrees
Product Dimensions
| Length | 81 mm |
|---|---|
| Width | 67 mm |
| Height | 52 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 230 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 0.18 kg |