Universal bender
This bender is easy to operate and good for precise use. It has a maximum bending angle of 120 degrees and can be used both warm and cold.
flat steel = warm 100 x 5mm / cold 100 x 5mm
round steel = warm 22mm / cold 18mm
square steel = warm 22 x 22mm / cold 16 x 16mm
angle steel = warm 100 x 12mm / cold 60 x 8mm
Product Dimensions
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 29.6 kg |
Package Dimensions
| Length | 720 mm |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 32.00 kg |