Jacking beam 4000kg
This air operated hydraulic jacking beam from Falco Sollevatori is an great addition for any four column & scissor lift installed in automotive workshops used for conducting maintenance. The jack can be easily installed and positioned thanks to the special ballbearing steel rollers, which have a universal adjustable position. The Falco jacking beam has an integrated two-stage pump, this system provides an automatic fast lifting stroke without weight and a slow controllable stroke when the jacking beam is lifting the vehicle.
It comes with square saddles and cup-shaped height adapters to increase the lifting height, it’s equipped with rubber lifting pads for protection of the car body.
With the two-speed lowering system, a loaded car can be safely lowered with minimal decrease in speed.Once the load is of the jacking beam the lowering speed will automatically increase to work efficiently and more safe.
Specifications
| Lifting capacity | 4000 kg |
| Lifting height min. | 261 mm |
| Telescopic arms | 780 - 1515 mm |
| Stroke | 250 mm |
| Lifting height max. incl. pads | 511 mm |
| Platform dimensions | 755x196 mm |
| Air pressure | 7.5 - 12 Bar |
| Width incl. mounting brackets | 870 - 1290 mm |
| Adapter height | 75 mm |
Product Dimensions
| Length | 443 mm |
|---|---|
| Width | 875 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 176.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 520 mm |
|---|---|
| Width | 946 mm |
| Height | 365 mm |
| Weight | 191.00 kg |