Welding cart
Sturdy formed steel construction
Tilted top shelf for easier acces to welder controls
Includes two shelves under the welder to extra storage and two safety chains to keep gas cylinder securely in space.
- maximum weight capacity = 100lbs / 45kg
- dimensions top tray = 17.25'' x 11.4'' / 438 x 290mm
- dimensions middle tray = 15.5'' x 11.4'' / 391 x 290mm
- dimensions bottom tray = 27.8'' x 11.4'' / 700 x 290mm
- two swivel castors on front = diam. 3'' x width. 0.75'' / 76 x 20mm
- rear fixed wheels = diam. 7.25'' x width 1.5'' / 185 x 38mm
- overall dimensions = 27.75'' x 16.5'' x 30.5'' / 705 x 420 x 775mm
Product Dimensions
| Length | 705 mm |
|---|---|
| Width | 420 mm |
| Height | 775 mm |
| Weight | 12.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 720 mm |
|---|---|
| Width | 315 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 13.15 kg |