Welding gloves
Suede leather gloves for MIG and electrode welding. Very resistant, thanks to the protections for the torch handle and the reinforcement on the side of the palm.
- comfortable fit and easy to pull off
- soft and cotton lining
- reinforcement for the torch handle
- side reinforcement for hand support
- size = 11
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 340 mm |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 0.40 kg |