Independent four-jaw chuck
The metal workpiece is clamped using this chuck. The chuck is independent, so the claws can each be tightened separately and can also placed the other way around. This also allows material with a different shape to be clamped.
diameter = 160mm
cylindrical fitting edge
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 8.0 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 225 mm |
| Package Width | 225 mm |
| Package Height | 170 mm |
| Package Weight | 8.60 Kg |