HSS Core drill
High-quality HSS core drill for magnetic drilling machines.
Characteristics:
HSS (high speed steel)
M35: comparable to M2 standard high speed steel, but with 5% cobalt added. M35 cuts faster and lasts longer than M2.
Specifications:
diameter = 54mm
cutting depth = 30mm
Product Dimensions
| Length | 63 mm |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 0.3 kg |
Package Dimensions
| Length | 72 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 0.34 kg |