Round bending machine
- max. capacity:
pipe steel = 30 x 1mm
square tube steel = 30 x 30 x 1mm
round steel = 16mm
flat steel = 30 x 10mm
- diameter of roller shaft = 30mm
- motor power = 0,75kW / 1HP
- power = 400V / 16A
- rotate speed = 9rpm
- standard deliverd with rolls as on image
- horizontal en vertical operation
Product Dimensions
| Length | 1,100 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Height | 1,150 mm |
| Weight | 244.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,200 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1,210 mm |
| Weight | 282.00 kg |