Gasoline engine hand start
This gasoline engine is used as a replacement for engines from wsater pumps, industrial and agricultural machinery. The engine starts quickly and is provided with an air filter.
Technical specifications:
type = 4-stroke / 1-cylinder
bore and stroke = 68 x 54mm
shaft size = 20mm
displacement = 196cm³
max. power = 4,0kW / 1800rpm
max. torque = 24Nm / 1250rpm
compression ratio = 8,5 : 1
oil capacity = 0,55L
tank capacity = 3,6L
air cooled
ignition = TCI
PTO rotation = left / anticlockwise
Product Dimensions
| Length | 420 mm |
|---|---|
| Width | 360 mm |
| Height | 335 mm |
| Weight | 16.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 400 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 345 mm |
| Weight | 21.50 kg |