Hydraulic crimping tool
This tool is a professional tool for crimping copper and aluminium lugs in different types from 16mm2 till 300mm2.
- crimping range = 16-300mm2
- crimping force = 70Kn
- stroke = 22mm
- crimping dies: 16, 25, 35, 50, 70, 95, 120, 150, 185, 240 and 300mm2
Product Dimensions
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 6.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 530 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 6.62 kg |