Air angle grinder 5"
Ideal for editing of metal, rocks or wood.
Built-in regulator adjusts speed for various applications.
The side handle ensures greater comfort and control.
- free speed = 11,000rpm
- grinding wheel = 5"
- air inlet = 1/4"
- air hose = 3/8"
- avg. air consumption = 5 SCFM / 141 L/min
- working pressure = 6,3 bar
- length x height = 225 x 140
- weight = 1,67kg
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 260 mm |
|---|---|
| Width | 145 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 2,05 kg |