Flat cylinder double
The stroke from the double cylinders is higher then the stroke from the single cylinders.
This cylinder is suit for working in narrowness.
The surface of the plunger is finished with a chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Specifications
| Capacité | 100 ton |
| Pression max. | 700 Bar |
| Stroke | 75 mm |
| Surface de pression effective | 95cm² |
| Capacité de l'huile | 0.225 L |
| Hauteur du cylindre | 86 mm |
| Diamètre extérieur | 185 x 160 mm |
| Diamètre de l'alésage | 130 mm |
| Diamètre du plongeur | 110 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 15,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 385 mm |
|---|---|
| Width | 330 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 16,00 kg |