Bench vise with pipe jaws
This XPTools steel vise offers many mounting and clamping options for all kinds of workpieces. The vice can be made rotatable using an optional swivel base.
Technical specifications:
jaw width = 100mm
anvil work surface = 65 x 45mm
diameter base = 125mm
clamping depth = 68mm
clamping range = 88mm
material = steel
Specifications
| Largeur de mors | 100 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 296 mm |
|---|---|
| Width | 103 mm |
| Height | 137 mm |
| Weight | 6,52 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 310 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 6,85 kg |