Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
output = 50 ton
stroke = 50mm
effective area = 70,9cm^2
oil capacity = 0,355 L
height of product = 162mm
extended height = 213mm
outside diameter = 128mm
bore diameter = 95mm
plunger diameter = 85mm
thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 24
saddle protrusion form plgr = 26mm
saddle is removable
max. pressure = 700bar
Product Dimensions
| Length | 190 mm |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 13.7 kg |
Package Dimensions
| Length | 280 mm |
|---|---|
| Width | 235 mm |
| Height | 215 mm |
| Weight | 15.00 kg |