Sand blast cabinet / sand blaster
- working area = 690 x 460 x 420mm
- inner dimensions low side = 460 x 200mm
- inner dimensions high side = 460 x 420mm
- load capacity = 20kg
- voltage = 230V
- max. working pressure = 8 bar
- air consumption = 200L/min
- diameter of nozzles = 4, 5, 6, 7mm
including:
- rubber / vinyl gloves
- blasting gun SB220LG with nozzles
- protection foils
- lighting
- foam band
Not suitable for soda blasting.
Specifications
| Capacité | 110 L |
| Zone d'activité | 690 x 460 x 420 mm |
| Capacité de charge max. | 20 kg |
| Tension | 230V |
| Pression de fonctionnement | 4 - 8 Bar |
| Consommation d'air | 200 L/min |
| Diamètre de la buse | 4 - 7 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 670 mm |
|---|---|
| Width | 440 mm |
| Height | 690 mm |
| Weight | 26,5 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 760 mm |
|---|---|
| Width | 485 mm |
| Height | 720 mm |
| Weight | 28,00 kg |