Combination machine shear brake and roll
This Cowley shear brake and roll machine is ideal for rolling, cutting and folding sheet steel to a width of 305mm and a thickness of 1mm.
The machine comes with a back gauge.
- bed width = 305mm
- max. shearing thickness = 1mm
- max. bending thickness = 1mm / aluminum 1,2mm
- max. bending angle = 90 degrees
- max. rolling thickness = 1mm / aluminium 1,2mm
- diameter rollers = 39mm
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 43,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 490 mm |
|---|---|
| Width | 330 mm |
| Height | 420 mm |
| Weight | 45,00 kg |