Sandblaster
Sandblast parts before welding or painting.
Use alluminum oxide or glass beads for cleaning.
Equipped with a sandblast gun, 4 nozzles
(2mm, 2,5mm, 3mm and 3,5mm)
, pressure gauge, mask, funnel and hose.
- tank volume = 40L / 10 gallon
- hose length = 2,5m
- working pressure = 4,5 - 8,5 bar
- air consumption = min 170 - max 700 L/min
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 21,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 770 mm |
|---|---|
| Width | 420 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 22,00 kg |