Fully automatic car bridge / cleaning bridge / scissor bridge / scissor lift / scissor lift bridge
This Falco tire bridge focuses on efficiency and ease of use. Thanks to the Sync safety system, it always drops synchronously. The bridge is equipped with an acoustic signal and a rail is fitted at the bottom for foot protection. The lanes are made of wear-resistant tear plate over the entire length. The stable solid design is easy to use anywhere on a straight surface and also includes mounting holes for fixed installation. It can be used both mobile and fixed. The bridge is supplied as standard including a wheel set, which makes it easy to move the bridge and allows you to make optimum use of your workshop.
Characteristics:
Extra low ramp height of 110mm
Mobile tire bridge
Powerful hydraulic cylinders
Fully automated electric safety interlock
Foot protection incl. acoustic safety signal
Start elevator
Adjustable ramp / extension piece
Foot protection switch
Emergency lowering valve
Incl. Wheel set, plug and rubber support blocks
lock = automatic
Specifications
| Capacité de levage | 3000 kg |
| Hauteur de levage min. | 115 mm |
| Tension | 230V |
| Hauteur de levage max. avec patins | 1025 mm |
| Longueur de la plate-forme, rampes incluses | 1984 mm |
| Largeur des plates-formes | 515 mm |
| Distance entre les plates-formes | 810 mm |
| Type d'huile | CH32 / CH46 |
| Capacité du moteur | 1.5 kW |
| Durée de levage | 35 sec. |
| Capacité de l'huile | 8 L |
Dimensions du produit :
| Length | 1 984 mm |
|---|---|
| Width | 1 861 mm |
| Height | 1 000 mm |
| Weight | 580,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 2 000 mm |
|---|---|
| Width | 1 700 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Weight | 592,00 kg |