[ATS12000EC] Automatic transfer switch cabinet for generator EC12000NE
Generator, motor and pump / Gasoline generators Brand: Valkenpower Valkenpower
Product Code: ATS12000EC
EAN: 8720028142286
Availability: Available
  • Working voltage (Ue)
  • Rated isolation
  • Frequency
  • Rated working current
  • Rated limited short-circuit current
  • Conversion time
  • Mechanical endurance
  • Poles
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • Automatic and manual transfer
  • Compatible with the EC12000NE generator
  • Status indicators
  • Included signal cable
Key features:
Werkt zowel in automatische of handmatige modus.
  • Compatibel met de EC7000NE generator
Connects directly to the existing terminals and controls.
  • Status indicators
  • Included signal cable
  Includes a 4-metre signal cable.
Note:
Connection of the ATS unit must always be carried out by a certified electrician.
Specifications
Working voltage (Ue) 185 - 250 V
Rated isolation ≥650V
Frequency 50 - 65 Hz
Rated working current 50 A
Rated limited short-circuit current <16 A
Conversion time 2-6 sec.
Mechanical endurance 20000 cycles
Poles 4
Product Dimensions
Length 320 mm
Width 140 mm
Height 250 mm
Weight 5.46 kg
Package Dimensions
Length 400 mm
Width 200 mm
Height 325 mm