Rubber air hose
Blubird air hoses are the lightest and strongest of the rubber air hoses. The hoses are very flexible in extreme weather conditions of -45 to 87 degrees celsius.
Features:
- ultra light, super strong rubber
- ozone resistant: provides protection from extreme weather, abrasions and kinks
- polyester braided reinforcement
- oil resistant: resists grease, oil and diesel
- without coupling or thread
Specifications
| Outer diameter | 16 mm |
| Inner hose diameter | 10 mm |
| Burst pressure min. | 82 Bar |
| Temperature range | -45°C to +87°C |
| Working pressure max. | 20 Bar |
| Safety factor | 4:1 |
| Braiding | Polyester |
| Material | Rubber |
| Hose length | 30 m |
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 4.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 330 mm |
|---|---|
| Width | 330 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 4.00 kg |