Bolt clipper
alloy steel CR-V blade and rubber handle
possible to adjust jaw edge by adjusting bolt
drop forged adapter
Type II class 3 & 4 standard
Cutting ability
- size = 18''
- capacity soft materials = 8mm
- capacity medium materials = 6mm
alloy steel CR-V blade and rubber handle
possible to adjust jaw edge by adjusting bolt
drop forged adapter
Type II class 3 & 4 standard
Cutting ability
- size = 18''
- capacity soft materials = 8mm
- capacity medium materials = 6mm
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 470 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 1.45 kg |