[BCP12BTC] Fluxon Start & Charge 5-in-1
4x4 / Jump start Brand: Fluxon Fluxon
Product Code: BCP12BTC
EAN: 8720028142170
Availability: Available
  • Battery voltage
  • Starting current
  • Peak current
  • Engine (gasoline)
  • Engine (diesel)
  • Battery capacity
  • Battery type
  • Battery lifespan
  • Charging time
  • Output USB-A
  • USB-C Output
  • Light output
  • Charging temperature
  • Operating temperature
  • IP protection rating
  • Start cable material
  • Cable cross section
  • Cable length
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • 5-in-1
  • Peak current 4250A
  • LiFePO4 battery
  • Smart Connect
  • Battery charger
The Fluxon Start & Charge 5-in-1 combines starting, charging and testing in one device. This 6-12V jump starter is not only a powerful battery booster, but also a practical battery charger and tester for use on the road or on site. With a peak current of 4250A, it is suitable for a wide range of vehicles, from passenger cars to light commercial vehicles.
Key features:
  • 5-in-1
Jump starter, charger, tester, power bank and flashlight in one.
  • Piekstroom 4250A
Reliable starting of various vehicles.
  • LiFePO4-battery
Durable, safe and low-maintenance.
  • Smart Connect
Clear light indication for correct or incorrect connection.
  • Battery charger
For charging, trickle charging and reconditioning.
Supplied as standard with:
- Jump cables
- AC power cable EU (230 V)
- AC power cable UK (230 V)
- USB-A to USB-C cable
- USB-C to USB-C cable
- Accessory bag
- User manual
Specifications
Battery voltage 6V / 12V
Starting current 3000A
Peak current 4250 A
Engine (gasoline) up to 10 L
Engine (diesel) up to 8 L
Battery capacity 89.6 Wh
Battery type LiFePO4
Battery lifespan >2000 cycles
Charging time 1 hour
Output USB-A 5V DC 3A / 9V DC 2A / 12V DC 1.5A
USB-C Output 5-20V/3A (max. 60W)
Light output 300 Lm
Charging temperature 0°C~45°C
Operating temperature -20°C ~ 60°C
IP protection rating IP65
Start cable material Solid copper
Cable cross section 13 mm²
Cable length 385 mm
Product Dimensions
Length 260 mm
Width 150 mm
Height 109 mm
Weight 2.83 kg
Package Dimensions
Length 295 mm
Width 200 mm
Height 190 mm