The Mammuth bottle jack is suitable for loads up to 8 ton and has a lifting range of 226 to 464 mm. This hydraulic bottle jack is used for lifting vehicles, machines and other loads. The adjustable screw allows additional height adjustment.
Key features:
- Lifting capacity 8 ton
Suitable for lifting vehicles, machines and other loads.
- Lifting range 226 to 464 mm
Minimum height of 226 mm and maximum height of 464 mm.
- Adjustable screw
Allows additional height adjustment before lifting.
- Welded housing
Forms a welded unit.
Specifications
| Lifting capacity | 8000 kg |
| Lifting height min. | 226 mm |
| Lifting height max. | 464 mm |
| Stroke | 158 mm |
| Length of screw spindle | 80 mm |
| Saddle diameter | 32 mm |
| Handle length | 496 mm |
| Oil type | CH32 |
| Oil capacity | 0.240 L |
Product Dimensions
| Length | 130 mm |
|---|---|
| Width | 113 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 5.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 130 mm |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 5.63 kg |