The Mammuth bottle jack is suitable for loads up to 20 ton and has a lifting range of 238 to 463 mm. This hydraulic bottle jack is used for lifting vehicles, machines and other loads. The adjustable screw allows additional height adjustment.
Key features:
- Lifting capacity 20 ton
Suitable for lifting vehicles, machines and other loads.
- Lifting range 238 to 463 mm
Minimum height of 238 mm and maximum height of 463 mm.
- Adjustable screw
Allows additional height adjustment before lifting.
- Welded housing
Forms a welded unit.
Specifications
| Lifting capacity | 20000 kg |
| Lifting height min. | 238 mm |
| Lifting height max. | 463 mm |
| Stroke | 165 mm |
| Length of screw spindle | 60 mm |
| Saddle diameter | 45 mm |
| Handle length | 496 mm |
| Oil type | CH32 |
| Oil capacity | 0.4 L |
Product Dimensions
| Length | 158 mm |
|---|---|
| Width | 137 mm |
| Height | 245 mm |
| Weight | 10.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 160 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 255 mm |
| Weight | 10.63 kg |