air quick coupler / quick disconnect coupling / quick disconnector / quick connect
For connecting two sections of a hoses or pipe. High air flow, universal connection, fits for Euro and Orion connectors.
Application:
- Pneumatic tools
- Air piping
- Air pressure equipment
Specifications
| Thread type | G |
| Thread size | 1/4" |
| Temperature range | -20°C to +100°C |
| Material | Steel |
Product Dimensions
| Length | 53 mm |
|---|---|
| Width | 24 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 0.094 kg |
Package Dimensions
| Length | 53 mm |
|---|---|
| Width | 24 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 0.09 kg |